RODZICE
 

 

Rozwój zębów mlecznych.

 Zębów mlecznych jest dwadzieścia. W każdej połowie szczęki jak i żuchwy wyróżniamy:

  • 2 siekacze

  • 1 kieł

  • 2 zęby trzonowe.

Są mniejsze i delikatniejsze od zębów stałych i szerzej rozstawione. Ich zadaniem jest przygotowanie miejsca dla zębów stałych, których zawiązki rozwijają się pod nimi. Są barwy niebieskobiałej w odróżnieniu od zębów stałych, które są barwy żółtobiałej.

Poniższy wykres przedstawia rozwój zębów mlecznych od poczęcia od 6 roku życia.

 

4 tydzień – powstaje listewka zębowa (pierwotna), z której tworzą się zawiązki zębów mlecznych. Jako pierwsze powstają zawiązki zębów przednich w żuchwie, potem po jednym – dwóch dniach w szczęce.

7 tydzień – na listewce zębowej pierwotnej powstaje 20 zgrubień, dając początek 20 zębom mlecznym. Zgrubienia te zwane są również pączkami zębowymi. Zawiązki zębów mlecznych zajmują pozycję wargową w stosunku do zębów stałych umiejscowionych językowo (podniebienie).

4 miesiąc –mineralizacja zębów mlecznych rozpoczyna się od siekaczy przyśrodkowych górnych.

6 miesiąc – rozpoczyna się okres wyrzynania zębów mlecznych. Pierwsze pojawiają się dolne siekacze, a wkrótce potem górne (8 – 11 miesiąc). Podobnie rzecz się ma z pozostałymi zębami, które wyrzynają się najpierw w szczęce dolnej a potem w żuchwie. Pierwsze trzonowce pojawiają się między 12 a 16 miesiącem życia, po nich w 16 – 20 miesiącu kły i dopiero w 20 – 26 miesiącu drugie mleczne trzonowce.

Ząbkowanie rozpoczyna się przeważnie wcześniej u dziewczynek niż u chłopców i dzieci urodzonych terminowo niż u wcześniaków.

20 – 30 miesiąc - koniec procesu wyrzynania się zębów mlecznych. Ostatnimi wyrzynającymi się zębami są zęby trzonowe drugie, których wyrzynanie rozpoczyna się ok. 20 –26, a kończy ok. 30 miesiąca życia.

4 rok - rozpoczyna się resorbcja korzeni zębów mlecznych. Korzenie zębów mlecznych są normalnej długości, gdy zaczyna się rozwijać zawiązek zęba stałego. W następnym etapie, pod wpływem nacisku zęba stałego, rozpoczyna się resorbcja korzeni zęba mlecznego aż do ich całkowitego zniknięcia – ząb mleczny gotowy jest do wypadnięcia. Właśnie dlatego mleczne zęby wypadając nie mają już korzeni.

6 rok - rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych.

 

 

© Copyright 2004 Dentylium